Článok blogu

Let’s flow – element vody

Let’s Flow! je jogový workshop z cyklu, ktorý venujeme objavovaniu elementov vo svojom vnútri, ich liečivým účinkom a spôsobom, ako sa s nimi úspešne prepojiť. Tento krát zameriame svoju pozornosť na vodu, takže Jai Jala!

Zem, voda, oheň, vzduch a priestor sú elementy, ktoré tvoria základ nášho bytia alebo existencie. Nachádzajú sa nielen okolo nás, ale aj v našom vnútri. Utvárajú v rôznom pomere a rôznorodých kombináciách celý náš svet a život. A voda? Tá ho tvorí v najväčšom pomere!

Naše telo a jeho vnútorné prostredie tvorí predovšetkým voda (70%). Je „nositeľkou životnej energie, liečenia, očistnej tekutiny; prílivový lunárny ťah, veľká vinyasa rieky – vlniacej sa, meniacej svoje prúdenie a predstavuje aj mocný kolektívny flow“ (Shiva Rea). Vo Vyniasa Flow joge vodný element tvorí prepojenie medzi dychom a pohybom, ktorý je podobný toku rieky. Môžeme spokojne povedať, že voda, ktorá zastupuje všetky tekutiny v tele a ich prúdenie, je v podstate prepojením so všetkými ostatnými procesmi a aj elementmi.

Na našom workshope v prvom rade v sebe rozprúdime energiu a svoj prirodzený tok – flow.  Pomocou vodného elementu vieme v sebe rozprúdiť a rozvibrovať aj radosť, navodiť si pohodu, spokojnosť a lásku. Voda symbolizuje i našu prispôsobivosť, pôvab a slušnosť. Vodný element je najužšie spätý so sakrálnou čakrou (swadhishtana) a napríklad aj s oranžovou farbou. Zo psychologických aspektov voda súvisí s potešením alebo pôžitkami, starostlivosťou o seba, so zmenou akéhokoľvek druhu, so sexualitou, túžbami, snami a podobne.

Na troch vodných hodinách sa najskôr naladíme na svoje vnútro a k tomu nám pomôže úvodná meditácia. Spoločne sa naučíme Jala Namaskar podľa Prana Vinyasa Flow jogy, pri ktorom obraciame pozornosť na vodu a vyjadrujeme jej vďaku a akékoľvek pozitívne pocity. Hlavnú časť workshopu som nazvala Nechaj sa unášať vo svojom prúde a bude to prax zameraná práve na precítenie vodného elementu a vlastného prúdenia. Spoločný čas uzatvoríme jemnou vedenou meditáciou a napokon tichom v Shavasane – v príjemnom a nežnom prostredí vlastného srdca a bytia.

Veľmi sa na všetkých teším,

Lucia Anna

O lektorke:

Joga sa veľmi prirodzene stala súčasťou môjho života a postupne zaplnila všetky jeho stránky. Otvorila mi výnimočný priestor pre vnímanie tela a jeho fungovania, podporila vo mne lásku k vnútornému aj vonkajšiemu pohybu a upozornila ma, ako veľmi je dôležité starať sa o seba – o telo, myseľ, srdce i duchovnú stránku. A to je jeden z dôvodov, prečo jogu milujem – umožňuje nám primerane a v celistvosti rozvíjať všetky stránky našej bytosti.
Joga mi neustále ukazuje aj to, že poznávanie nepozná hranice a smeruje hlavne dovnútra človeka a k jeho jadru. Aj preto sa venujem ďalším technikám, ktoré nám umožňujú prežívať život plnohodnotnejšie, šťastnejšie, zdravšie a láskyplnejšie. Praktizujem kranio-sakrálnu terapiu, aromaterapiu, Raindrop Technique® a thajskú masáž. Zaujímam sa o ajurvédu, vizualizačné a očistné techniky.

Starobylé učenie jogy prezentujem čo najjednoduchšie a najúčinnejšie, aby sme jeho blahodarné účinky mohli spoločne využiť naplno a pre svoj vlastný úžitok, pôžitok i zdravie a rozvoj.

Joge sa venujem od roku 2011 a štyri roky som viedla hodiny zamerané hlavne na zdravý chrbát Back Care a hodiny Creative Yoga v centre Yoga Vidyalaya. V súčasnosti svoje vzdelanie ďalej obohacujem štúdiom, praktizovaním a odovzdávaním Prana Vinyasa Flow jogy pod vedením mojej drahej učiteľky Shiva Rey. Popri súkromných a otvorených hodinách organizujem aj workshopy zamerané na cvičenie a prežívanie jogy z pohľadu elementov, na to, čo nám joga ponúka do každodenného života a ako pre seba jednoducho a účinne využiť techniky masáže a aromaterapie.

Viem, že každý si v joge nájde niečo svoje. Pre mňa je to cesta a priestor, v ktorom sa rada pohybujem. Je to cesta prijímania a odovzdávania prirodzená ako dych, ktorá sa neustále vyvíja.

 

Stránka Tara Yoga and Therapy na Facebooku

https://www.facebook.com/LoveTaraYoga/

E-mail malaanna68@gmail.comKDE: Joga Srdcom, Námestie SNP 3, BB (3tia brána pod radnicou)
KEDY: 7.4.2018
ČAS: 13:00-16:00h
CENA: 15€

PRIHLÁSIŤ SA NA WORKSHOP – v rezerváciach si nájdi názov workshopu

(odhlásenie je možné minimálne 3dni pred workshopom, vstupné sa uhrádza na účet č.: SK2883300000002301097124 , do predmetu napíš, o aký ws sa jedná)

min.počet, aby sa workshop uskutočnil : 7 ľudí, max. kapacita – 15 ľudí

POZRIEŤ NA FACEBOOKU