Článok blogu

hot yoga

Tento štýl jogy na Slovensko ešte len prichádza, v zahraničí sa však teší už veľkej obľube. Pomáha hlavne liečiť naše telá, pretože ich prehrieva zvnútra. Za ten čas čo učíme hot yogu v Bystrici sme už počuli mnohé chváli priamo od vás ako vám zdravotne hot yoga pomohla, či už na migrénu, na bolesti bedrových kĺbov, prestať fajčiť, pomáha zlepšiť kožné problémy a mnohé iné liečivé účinky hot yogy.

Na Hot Yoge sa opakujú každú hodinu tie isté asány, následnosť asán je zostavená tak, aby sa precvičilo celé telo. Pravidelným cvičením tej istej série bude každá hodina tvojou meditáciou v pohybe.

Na hodine sa stretávajú ako úplní začiatočníci, tak aj pokročilí, ktorí kedysi tiež raz začínali. Ide sa pomalým tempom, v každej asáne sa zotrváva na 5dychov. Veľmi rýchlo naučíš počúvať svoj dych, sústrediť sa na tu a teraz. Potením dostaneš cez pokožku von toxíny, telo sa prečistí, kĺby sa teplom prehrejú a omladnú, svaly sa uvolnia, krv sa rozprúdi.

S pravidelným cvičením sa objavuje mnoho fyzických a psychických benefitov. Na fyzickej úrovni, ako sa postupne zvyšuje flexibilita a sila, zlepšuje sa prekrvovanie tkanív a vyživovanie buniek, stimuluje sa tak fungovanie systému tráviaceho aj nervového, a energia tela stúpa. Zvyšuje sa funkcia buniek, ku ktorej dochádza pri uvoľňovaní toxínov a odpadu a tak telo začne fungovať efektívnejšie, následkom čoho sa cítime lepšie. 

Potreba kontroly dychu a koncentrácie v každej pozícii nás učí ako spomaliť a precítiť účinky nášho vnútorného pokoja, ktorý tam dávno je, len si ho životným štýlom, zmýšlaním, stresom nedokážeme už vybaviť. V skratke, po joge sa cítime vždy výborne a zrazu sa nám akoby rozjasnia aj naše myšlienkové pochody. Vidíme a odpovedáme na život inak.

Prečo zrkadlá?

Častokrát sa stáva, že až na hot yoge začneme vnímať a príjmať svoje telo aké je. Po prvý krát sa skutočne vidíme v zrkadle a usmejeme sa na seba pri pohlade do svojich očí. Učíme sa akceptovať telo aké je v prítomnosti a posúvame svoje hranice bezpečne a pomaličky hlbšie k zdravšiemu telu aj mysli.

Prečo teplo?

Teplo vytvárame väčšinou aktívnym pohybom z dnu von, avšak pri hot yoge príjmame teplo z vonku dnu, tým pádom môžme ísť hlbšie do pozícii už skoro od začiatku hodiny a máme menej šancí, že dôjde k nejakým nechceným zraneniam. 

Alchímia hatha jogy je ešte viac znásobená, keď sa cvičí vo vyhriatej miestnosti. Teplo, dych a pot vytvára skvelé prostredie – na objavenie a ochutnanie elixíru života. Teplo pomáha k bezpečnému naťahovaniu, kým sa sústredíme na dych a myseľ je úplne uvoľnená, čím dochádza k transformačnému procesu. 

Na každú hodinu hot yogy je dôležité sa správne pripraviť, inak ti to dá telo pocítiť.

PRE KOHO JE HODINA VHODNÁ: pre úplného začiatočníka (naučí ťa spomaliť, vedome dýchať, používať drshti a správnemu zarovnaniu tela v asánach), pre pokročilého (umožní ti meditáciu v pohybe)

tvoja PRVÁ HODINA HOT YOGY je ZADARMO

Ak chceme v živote lietať, musíme sa pokúsiť skočiť a tak je to aj s hot yogou, vyskúšaj niečo nové, čo ti možno zmení život…tak ako ho mení miliónom ľudí po celom svete.

Zaujímavé články a motivačné citáty o hot yoge nájdeš na facebooku: HOT YOGA BANSKÁ BYSTRICA

UPOZORNENIE: cvičenie v teple nie je vhodné pre tehotné ženy, pre ľudí s vysokým tlakom, problémami so srdcom alebo inými chronickými chorobami – prekonzultujte s lekárom.