Článok blogu

Mirka Loukotková

Ako si začala s jogou?

Už je to viac ako 7 rokov odkedy som navštívila svoju prvú hodinu jogy. Začala som ešte ako tínedžerka. K cvičeniu ma priviedol boľaví skoliotický chrbát, ale aj zvedavosť, čo sa po tým „magickým“ názvom joga vlastne skrýva. S problémami chrbtice som bojovala už od detstva, ale pri žiadnom z cvičení, ktoré by mi malo pomôcť som nevydržala dlho. Joga ma dostala od úplného začiatku a hodiny som navštevovala pravidelne. Zdravotný benefit sa dostavil takmer okamžite a dnes môžem povedať, že bolesť chrbtice vôbec nepoznám. Postupom času som ale v joge objavila viac. Začala vidieť význam dychu a koncentrácie pri jej cvičení. Dnes som inštruktorkou jogy, ale stále aj vášnivou žiačkou.

Čo Ti joga dáva?

Joga je pre mňa prácou so sebou samým. Či už cvičím sama doma alebo v sále plnej ľudí. Nie je to len to čo vidno navonok, najväčšia práca sa odohráva v našom vnútri. Joga mi dáva možnosť neustále sa zdokonaľovať, posúvať sa ďalej, ale taktiež mi dáva rešpekt a pokoru. Dáva mi zdravie a radosť zo života.

Obľúbená pozícia?

Je veľmi ťažké, vybrať si len jednu, obľúbené mám všetky. Obdivujem náročné balančné pozície, ktoré sú krásne na pohľad, veľmi ladné, ale vyžadujú si dlhodobú prax a vnútornú silu. No čím ďalej tým viac vidím krásu aj v základných pozíciach. Najobľúbenejšou pozíciou je pre mňa Adho Mukha Svanasana – pozícia psa dole hlavou alebo hovorovo pozícia strechy. Benefit tejto pozície na chrbticu je jednoznačne nezameniteľný.

Prečo Ťa baví učiť jogu?

Nie len joga, ale aj jej učenie sa pre mňa stalo úplnou vášňou. Baví ma stále sa v nej zdokonaľovať a svoje skúsenosti predávať ďalej alebo si ich vymieňať. Mám rada komunitu ľudí, ktorá sa na Slovensku, ale aj v zahraničí vytvorila, vďaka joge som stretla kopec skvelých ľudí. Vždy ma veľmi poteší, keď sa mi ľudia zdôverujú, ako im joga pomohla. To je pre mňa najväčšia radosť.